world-weather.info/forecast/afghanistan/kabul/
https://world-weather.info/forecast/usa/peoria/

1 min read
04 Sep
04Sep

آخرین هواپیمای نظامی امریکا نیمه دوشنبه‌شب، هشتم سنبله، میدان هوایی کابل را ترک کرد. به این ترتیب حضور و جنگ ۲۰ ساله امریکا در افغانستان پایان یافت. طالبان از خروج آخرین نیروی امریکا از افغانستان با شلیک شادیانه استقبال کردند و این لحظه را تاریخی خواندند.

 هم‌زمان با این، وزارت دفاع امریکا اعلام کرده است که عملیات تخلیه نیز به پایان رسیده است. طبق آن‌چه اعلام شده است، در این روند ۱۲۳ هزار غیرنظامی که شامل شهروندان خارجی، افغانستانی‌هایی که با نیروهای امریکایی کار کرده‌اند و افراد معروض به خطر، می‌شوند، تخلیه شده‌اند. پیش از این جو بایدن، رییس جمهور امریکا، زمان پایان جنگ این کشور در افغانستان را ۳۱ آگست اعلام کرده بود، اما نیروهای امریکایی یک روز پیش کابل را ترک کردند. 

آخرین هواپیمای نظامی نوع C-۱۷ امریکا حامل راس ویلسون، سرپرست سفارت امریکا در کابل و یک فرمانده نظامی این کشور بود. دولت تحت حمایت امریکا به ریاست محمداشرف غنی در بیست‌وچهارم اسد سقوط کرد. پس از سقوط این دولت نیروهای امریکایی و متحدانش کنترل میدان هوایی را به دست گرفتند و عملیات تخلیه را آغاز کردند. هزاران نفر برای خروج از کشور به میدان هوایی هجوم برده بودند. در چهارم سنبله انفجار مرگ‌باری در ورودی میدان هوایی در میان انبوه جمعیت رخ داد که در آن ۱۷۰ نفر به شمول ۱۳ سرباز امریکایی کشته شدند. مسوولیت حمله را گروه داعش بر عهده گرفته است. 

جو بایدن، رییس جمهور امریکا نیز بیانیه‌ای را در این مورد منتشر کرده و گفته است که طی ۱۷ روز گذشته، نیروهای امریکایی  بزرگ‌ترین حمل و نقل هوایی را اجرا کردند. با این حال، بایدن گفت که حضور نظامی ۲۰ ساله امریکا در افغانستان به پایان رسیده است. کنت مک‌کنزی، رییس ستاد فرماندهی مرکزی امریکا که مسوولیت نیروهای امریکایی را در افغانستان نیز بر عهده داشت، گفته است که با پایان روند تخلیه، مأموریت ۲۰ ساله امریکا در افغانستان که اندکی پس از ۱۱ سپتامبر آغاز شد، نیز پایان یافته است. به گفته مک‌کنزی، در این مدت بیش از ۸۰۰ هزار نظامی امریکا و ۲۵ هزار غیرنظامی در افغانستان خدمت کرده‌اند. او رقم تلفات شهروندان امریکا را در افغانستان طی ۲۰ سال گذشته چهار هزار و ۶۱۲ تن اعلام کرد که شامل نظامیان و غیرنظامیان می‌شود. 

هم‌چنان مک‌کنزی گفت که ۲۰ هزار نفر دیگر در این مأموریت، زخمی شده‌اند. جو بایدن، رییس جمهور امریکا نیز بیانیه‌ای را در این مورد منتشر کرده و گفته است که طی ۱۷ روز گذشته، نیروهای امریکایی بزرگ‌ترین حمل و نقل هوایی را اجرا کردند. با این حال، بایدن گفت که حضور نظامی ۲۰ ساله امریکا در افغانستان به پایان رسیده است.

Comments
* The email will not be published on the website.
our services are currently unavailable

We apologize for the inconvenience, but our services are currently unavailable. .از شما پوزش می‌خواهیم، خدمات ما در حال حاضر قابل دسترس نیست